Fotorelacja z prelekcji na temat nowotworów układu limfatycznego- chłoniaków PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 08 stycznia 2014 00:25fot. G. Romotowski

Chłoniak- nowotwór układu limfatycznego (układu odpowiedzialnego za odporność organizmu), atakujący węzły chłonne, ale także każdą inna tkankę organizmu. W ostatnim czasie nastąpił wyraźny wzrost zachorowań na chłoniaki w grupie młodszych pacjentów: w wieku 13-19 lat stanowią około 25% nowotworów.

7 stycznia w Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku odbyła się prelekcja na temat przyczyn, objawów, przebiegu, a także profilaktyki dotycząca wspomnianego nowotworu. Minimum onkologiczne przedstawiła ubiegłoroczna absolwentka Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku - Magdalena Rydzewska z drużyny „San NO to LYMPHOMA” (Powiedz NIE CHŁONIAKOM). Mini wykład obejrzało 318 osób należących do społeczności szkolnej. Bardzo dziękujemy za tak wysoką frekwencję i zainteresowanie, bo „łatwiej zapobiegać, niż leczyć”

Prezentacja została przedstawiona w ramach Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka”. Jego nadrzędnym celem jest kształtowanie postaw prozdrowotnych poprzez edukację oraz oswajanie młodzieży z tematem chorób nowotworowych. Koncepcja „Mam Haka na Raka” oparta jest na idei Think Global, Act Local (myśl globalnie, działaj lokalnie). Zgodnie z nią program aktywizuje młodzież do podejmowania działań w regionie, które mają swój wydźwięk w całym kraju. Takie inicjatywy stwarzają szansę na zmianę statystyk dotyczących zachorowań na choroby nowotworowe w Polsce. Program doskonale współgrał z realizowanym w szkole projektem „Trzymaj formę”

Mamy nadzieję, że dzięki tej inicjatywie młodzi ludzie będą oswojeni z tematyką nowotworów. A od dziś rak nie będzie wydawał się wyrokiem, ale chorobą do pokonania i wyleczenia.

Jeżeli zachęciliśmy Was do profilaktyki- działań, które mogą uchronić przed chłoniakami, zachęcamy do odwiedzania naszej strony na facebooku: https://www.facebook.com/saynotolymphoma na której codziennie zamieszczamy informacje i materiały dotyczące chłoniaków.

Na stronie http://mamhakanaraka.pl/profile/team/290 możecie obserwować nasze działania w regionach i inicjatywy, których się podejmujemy.

 

Say NO to LYMPHOMA

„Dzień Drzwi Otwartych”

w Centrach Onkologii w całej Polsce, 
odbędzie się w sobotę
1 lutego 2014 r

Say NO to LYMPHOMA


 
Prelekcja na temat nowotworów układu limfatycznego- chłoniaków. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 06 stycznia 2014 17:25


7 stycznia 2014 r. w Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku odbędzie się prelekcja na temat nowotworów układu limfatycznego- chłoniaków.

Będzie ona realizowana w ramach Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka”, którego ideą jest zaangażowanie młodych ludzi do wyrabiania postaw dorosłych Polaków, a nadrzędnym celem - kształtowanie zachowań prozdrowotnych poprzez edukację oraz oswajanie młodzieży z tematem chorób nowotworowych. Młodzi ludzie zachęcają do wykonywania badań profilaktycznych w kierunku wykrycia nowotworu. Prelekcja zostanie poprowadzona przez członka zespołu Say NO to LYMPHOMA z I LO w Białymstoku – Magdalenę Rydzewską, ubiegłoroczną absolwentkę Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku.  Program doskonale wpisuje się w realizowaną w Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku inicjatywę „Trzymaj formę”, propagującą zdrowy, zrównoważony styl życia, która aktywizuje młodzież i zachęca do działania.

Rozkład prelekcji (aula szkolna):

1. godz. lekcyjna (8.15)- klasy trzecie

3. godz. lekcyjna (10.00)- klasy pierwsze

4. godz. lekcyjna (11.00)- klasy drugie

„Dzień Drzwi Otwartych”
w Centrach Onkologii w całej Polsce, 
odbędzie się w sobotę
1 lutego 2014 r

 

Say NO to LYMPHOMA


Serdecznie zapraszam

Magdalena Rydzewska


 
Trzymaj formę PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 24 listopada 2010 00:42

 

09.02.2012r

Projekt „Trzymaj formę” zaproponował akcję „Ruchome przerwy”. Ma ona na celu urozmaicenie czasu spędzanego w szkole, dbania o formę, rozładowania energii oraz zainteresowania młodzieży sportem. Każdego dnia od godziny 9:40 do 13:40 uczniowie mają okazję uczestniczyć w zajęciach rekreacyjnych w formie aerobiku i gry w pin-pong, natomiast w czasie długich przerw można rozegrać i obserwować mecze drużynowe w grach zespołowych takich jak siatkówka i koszykówka. Zainteresowanie zajęciami rośnie z dnia na dzień, frekwencja jest bardzo duża, co świadczy o tym, że zamierzony cel został osiągnięty.

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 


Czym jest „Trzymaj formę”?

„Trzymaj formę” to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym dwukierunkowym podejściu:

promującym przyjemne, zbilansowane odżywianie połączone z regularna aktywnością fizyczną. Program oparty jest na założeniu, że aktywny styl życia jest zdrowy, przyjemny, łatwo osiągalny i przystępny finansowo dla wszystkich niezależnie od wieku, płci i aktualnej sprawności fizycznej.


„Trzymaj formę w naszym gimnazjum!

Dzięki działalności „Trzymaj formę”, w naszej szkole pojawiła się zdrowa żywność. Codziennie w sklepiku szkolnym „Pod gwiazdami” można kupić świeże kanapki,

owoce i soki. Można również skorzystać z aktywnych przerw, na których uczniowie maja możliwość: gry w piłkę, gry w ping-pong’a, jak też upiększyć swoje ciała w rytm aerobiku. Na aktywne przerwy zapraszamy codziennie: -od 9.50-aula; -obie długie przerwy-sala gimnastyczna;

W Planach!

1.Konkurs wigilijny!

Każda klasa ma za zadanie zrobienie sałatki warzywnej i napisanie o niej wiersza.

2.Pohadanki o zdrowym stylu życia z paniami: Anną Rydzewska i Halina Trojanowską.

3. 20 grudnia 2011r.- pokaz pierwszej pomocy.


PAMIĘTAJ!

1.Bądź aktywny Trzymaj formę!

2.Kontroluj ilość zjadanych tłuszczów, zwłaszcza nasyconych!

3.Staraj się, aby baza dla twoich posiłków była skrobia!

4. Jedz owoce i warzywa co najmniej 5 razy dziennie!

Zajrzyj na:

www.trzymajforme.pl


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zmieniony: poniedziałek, 06 stycznia 2014 17:56