Las – dobrem ponadczasowym i ogólnoświatowym PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 21 listopada 2017 23:54

Dnia 20 listopada 2017 roku uczniowie klasy 2c oddziału gimnazjalnego realizującego innowację matematyczno-przyrodniczą  pod opieką pani Elżbiety Orlik- Gogacz i pani Agnieszki Baranowskiej-Moroz wybrali się do siedziby Nadleśnictwa Olecko. Spotkanie pt.”Las dobrem ponadczasowym i ogólnoświatowym” zostało zorganizowane w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej.  Spotkaliśmy się z panem Piotrem Wydra, który opowiadał nam m.in. o zawodzie leśnika, sadzeniu lasów, funkcjonowaniu szkółki leśnej, rezerwatach przyrody, szkodnikach w lesie. Nie zabrakło też informacji na temat organizacji gospodarki leśnej na świecie. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat lasu, np. że świerk z okolic Olecka jest bardzo znany na skalę światową. Dawniej ludzie myśleli, że lasów nigdy nie zabraknie, a drzewa coraz częściej wycinano w okresie odkryć geograficznych głównie ze względu na zapotrzebowanie drewna na produkcję statków czy w czasach rewolucji przemysłowej. Cykl produkcyjny w lesie trwa około 120 lat. Ważną gospodarczą funkcją lasów jest produkcja drewna. Szkodnikami leśnymi, które sprawiają wiele problemów są  przede wszystkim korniki niszczące drzewa. Podczas spotkania poznaliśmy warunki pracy w lesie, dowiedzieliśmy się także, jak chronić lasy, aby służyły nam jak najdłużej. Postawa ludzi w dużym stopniu decyduje o losie środowiska. Co roku organizowane są akcje zbierania śmieci. Przed zakończeniem wizyty zobaczyliśmy przedmioty używane dawniej w nadleśnictwie.

     Dzięki temu spotkaniu dowiedzieliśmy się wielu cennych informacji o wielofunkcyjności lasu. Ta prezentacja uświadomiła nam, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa las, więc postaramy się zwrócić większą uwagę na ochronę środowiska. Bardzo dziękujemy panu Piotrowi Wydrze i zaprzyjaźnionemu z nami Nadleśnictwu Olecko za bezcenną lekcję.

                                                    Maja Brodowska i Ewa Łapucka 2c